A fibromyalgia vagyis krónikus izomfájdalom lelki okai, eredményes kezelése

A fibromyalgia vagyis krónikus izomfájdalom lelki okai, eredményes kezelése

Mi a fibromyalgia vagy krónikus fájdalom szindróma?

A fibromyalgia egy krónikus állapot, amelyet széles körű fájdalom, fáradtság és más tünetek jellemeznek. Bár a betegség pontos okai nem teljesen ismertek, számos tényező, mint például genetikai hajlam, stressz, és lehetséges agyi és idegrendszeri változások játszhatnak szerepet a kialakulásában.

Mit kell tudni a fibromyalgiáról?

A betegség elsősorban a központi idegrendszert érinti, ami a fájdalom érzékelésében  zavarokat okoz. A fibromyalgia az izmokat, és a lágy szöveteket érintő fájdalmas betegség.
Az izmokban jelentkező fájdalomnak, többféle betegség lehet kiváltó oka.  A fájdalmakat gyakran összekeverik más betegségekkel, mint például a rheumatoid arthritis vagy lupus, vagy, reumatológiai, ízületi panaszoknak vélik.

  • Összetett betegség, nehéz diagnosztizálni, mivel nincsenek konkrét laboratóriumi tesztek vagy vizsgálatok, amelyek kimutathatnák. A diagnózis általában a tünetek alapján történik, beleértve az izomfájdalmat és a testre kiterjedő fájdalmat.
  • Kezelése többnyire fizikális terápiákra és gyógyszerekre épül, de sok esetben pszichológiai támogatásra is szükség van a depresszió és szorongás kezelésénél.
  • A betegség oka jelenleg ismeretlen, de úgy gondolják, hogy genetikai hajlam, stressz és bizonyos fertőzések hozzájárulhatnak kialakulásához.
  •  A betegség főként a nőket érinti. Náluk jóval gyakrabban alakul ki, és a fibromyalgia tünetei intenzívebbek is lehetnek, mint a férfiak esetében.

Fibromyalgia, a „Láthatatlan betegség”  tünetei

  • A leggyakoribb tünet, a főleg az izmokat érintő fájdalom. Ez lehet izomfájdalom, izomfeszültség, izomgörcsök, izomrángások amely a testen különböző részeken kiterjedő, és tartós lehet.
  • A fibromyalgia egy gyakori panasza, a nyomásérzékenység a test különböző pontjain.
  • A fájdalomnak lehet ízületi fájdalom jellege is, ami az ízületek környékén jelentkezik, azonban ilyenkor nincs gyulladás vagy károsodás az ízületekben.
  • Fáradékonyság, kimerültség. A betegek gyakran érzik magukat kimerültnek, még megfelelő pihenés után is.
  • Alvászavar. A fibromyalgiával küzdők gyakran nehezen alszanak el, vagy az alvásuk nem pihentető.
  • Gyakran előfordulhat „ködös agy” vagy koncentrációs nehézségek.
  • További tünetek, a fejfájás, depresszió, szorongás.
  • Az emésztőrendszer problémái is jellemzőek lehetnek. Az irritábilis bél szindróma és a krónikus fájdalom szindróma gyakran együtt járó betegségek.
  • Kevésbé ismert fibromyalgiás tünetek, a vizeletürítési probléma és a húgyhólyag zavarok. A betegek gyakran jelentenek gyakori vizelést, fájdalmas vizelést vagy húgyhólyagfertőzéseket.

A fibromyalgia tüneteit gyakran összekeverik más betegségekkel, mint például a rheumatoid arthritis vagy lupus. Azonban a krónikus fájdalom szindróma nem autoimmun betegség. A különböző autoimmun betegségekben szenvedőknél viszont nő a kockázat a fibromyalgia kialakulására.

Fibromyalgia kezelése, terápiák, amik csökkenthetik a tüneteit

A  betegség kezelésének gyakorlata többnyire fizikális terápiákra és gyógyszerekre épül, de sok esetben pszichológiai támogatásra is szükség van a depresszió és szorongás kezelésénél.

Fizikai terápia: A célzott gyakorlatokkal a mozgás segít az izmok rugalmasságát növelni, a szöveteket erősíteni. Érdemes pl. kineziológus segítségét kérni.
Relaxációs technikák: Stresszkezelési technikák, mint például a jóga, meditáció, masszázs, kineziológia csökkenthetik az izomfeszültséget, segíthetnek javítani a közérzetet.
Meleg terápia: A meleg pakolások vagy fürdők ellazíthatják a görcsös izmokat, fájó pontokat.
Gyógyszerek: Bizonyos fájdalomcsillapítók és izomlazítók enyhíthetik az izomgörcsöket.

Az eredményes kezelése érdekében fontos, hogy a beteg aktívan részt vegyen saját gyógyulásának folyamatában. Ez magában foglalja az egészséges életmódra való áttérést, a rendszeres mozgást és a stressz csökkentését.

 Fibromyalgia lelki okai, a fibromyalgiát kezelő, pszichoterápiás gyógymódok

A betegség lelki, vagyis pszichológiai okainak megértése összetett, és a kutatások még mindig folyamatban vannak ezen a területen.  A következők a lehetséges pszichológiai tényezők, amelyek szerepet játszhatnak a kialakulásában vagy súlyosbodásában:

  • Stressz: A hosszantartó stressz, a lelki problémák hozzájárulhatnak a fibromyalgia kialakulásához vagy súlyosbodásához. A stressz hatására a test fokozott fájdalomérzékenységet és izomfeszültséget tapasztalhat.
  • Trauma: Az érzelmi vagy fizikai traumák, különösen a gyermekkori traumák, összefüggésbe hozhatók a fibromyalgia későbbi kialakulásával.
  • Pszichológiai állapotok: A lelki problémák, depresszió, szorongás, és egyéb mentális egészségi állapotok szintén fokozhatják a panaszokat, vezethet a betegség kialakulására és fenntartásához.

A fibromyalgia kezelésében a pszichoterápiás megközelítések fontos szerepet játszhatnak, különösen a fájdalomkezelés és az életminőség javítása szempontjából. Néhány gyakori pszichoterápiás módszer:

  • Cognitív-viselkedésterápia (CBT) segíthet a betegeknek megérteni és megváltoztatni a fájdalommal és stresszel kapcsolatos gondolkodásmódjukat és viselkedésüket.
  • A relaxációs technikák. a meditáció, a progresszív izomrelaxáció és a biofeedback technikák segíthetnek a stressz és fájdalom kezelésében
  • Érzelmi-fókuszú terápia, amit az érzelmi traumák feldolgozására és a betegek érzelmi jólétének javítására használnak.
  • Mindfulness alapú stresszcsökkentés, ami napjainkban egyre népszerűbbek. A jelen pillanat tudatos megélésére és az elfogadó hozzáállásra összpontosít. Segíthet a fájdalom érzékelésében és feldolgozásában.

Ezek a módszerek nem csak a fizikai tünetek kezelésére szolgálnak, hanem a betegek pszichológiai és érzelmi jólétét is támogatják, ami elengedhetetlen a betegségnek a kezelésében, és a betegek életminőségének javításában.

Dr. Reményi Rozália természetgyógyász

Hívja most időpont egyeztetéshez!

Telefonos időpont egyeztetés

Hétköznap reggel 9:00 és 19:00 óra között.