Asztma kezelése házilag, asztma kezelése otthon

Asztma kezelése házilag, asztma kezelése otthon

Ismerd meg, mik a legfontosabb asztma tünetek. Hogyan lehetséges a hörgők gyulladásának enyhítése, és az asztma kezelése házilag.

Tartalomjegyzék

Tüdő és légúti megbetegedések: asztma

Az asztma egy krónikus betegség, amely a légutak gyulladását okozza. Sokan gyerekbetegségnek tartják az asztmát és valóban sok a gyerek megbetegedés, azonban bármely életkorban kifejlődhet.

Az asztmás emberek légutai érzékenyek, és bizonyos ingerekre – mint például az allergének vagy a dohányzás – reagálva beszűkülhetnek. Ez nehézlégzést, sípoló hangot kísérő kilégzést és mellkasi szorítást eredményezhet. A tüdőgyógyászok szerint az asztmának nincsen gyógymódja, de megfelelő kezeléssel a tüneteket jól lehet kontrollálni.

Allergének lehetnek:

  • élelmiszer csoportok,
  • ételadalékok,
  • környezeti szennyeződés pl.. cigaretta füst, pollenek, por, penész, állati szőrök, vegyszerek, stressz,
  • légúti fertőzések is válthatnak ki hisztamin felszabadulással járó asztmás rohamot.

Az asztmás rohamok súlyossága emberenként változik. Némelyeknél csak enyhe zavarokat okoznak a mindennapi tevékenységekben, míg másoknál komoly problémákhoz vezethetnek, akár életveszélyes állapothoz is. Fontos tudni azt is, hogy az asztma nem korfüggő betegség: bár gyakran már gyermekkorban jelentkezik először.

Az asztma okai és diagnózisa

Bár az asztma okai nem teljesen ismertek, számos tényező játszik szerepet kialakulásában. Ezek között találjuk a genetikai hajlamot, a környezeti allergéneket – mint például a pollen vagy az állati szőr -, valamint bizonyos fertőzéseket. Az asztma esetén fontos szerepet játszik az immunrendszer túlzott reakciója is.

Az asztma diagnózisa többnyire tünetek alapján történik. A leggyakoribb asztmás tünetek közé tartozik a légzési nehézség, sípoló légzés, köhögés és mellkasi szorítás érzése. Ha ezeket tapasztalod, mindenképpen fordulj orvoshoz! Egy alapos vizsgálat és teszteken átesve megbizonyosodhat róla, hogy valóban asztmáról van-e szó.

Asztma kiváltó okát egy egyre elterjedtebb alternatív módszerrel Biorezonanciával vizsgáljuk és kezeljük az Egészségkapu gyógycentrumban.

A Biorezonancia-méréssel kimutathatóak az allergén és reaktív anyagok.

A hagyományos bőrtesztek helyett (fájdalommentesen!) a biorezonancia-berendezés nagyon érzékeny elektrodinamikai vizsgálatokkal mutatja ki azokat az anyagokat, amelyekre az emberi szervezet allergiás vagy túlérzékeny.

Kimutathatók olyan allergének is, amelyeket a hagyományos tesztekkel nem sikerül megtalálni. A gyógyszeres kezelések a panaszokat általában csak átmenetileg enyhítik, a gyógyszer elhagyása után azok visszatérnek. Ellentétben a biorezonanciának köszönhetően pl. a szénanátha és pollenallergia , asztma esetében a betegek nyolcvan százalékánál tartós tünet- és panaszmentesség érhető el.

Asztmás tünetek felismerése: a rohamok előjelei

Az asztmás roham gyakran váratlanul jön, de vannak bizonyos jelei és tünetei, amelyek segíthetnek felismerni az asztmás rohamot. Az asztma tünetei lehetnek például:

  • Erős köhögési rohamok jelentkezése.
  • Egyre gyakoribbá váló nehézlégzés.
  • A kilégző légúti obstrukció (a hörgők beszűkülése) miatt fellépő sípoló hang is figyelmeztethet minket.

A korai jelekre odafigyelni különösen fontos, mert így időben megkezdhető a rohamoldó gyógyszeres kezelés. Ha azonban a tünetek továbbra is fennállnak vagy rosszabbodnak, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.

A légutak védelme az asztmás rohamok ellen

Az asztma kezelése nem csak a tünetek enyhítését jelenti, hanem azt is, hogy megpróbáljuk elkerülni az asztmás rohamokat. Ennek egyik módja lehet például a trigger-ek – azaz a rohamot kiváltó tényezők – kerülése. Ilyen lehet például bizonyos allergén anyagok (pollen, állati szőr), dohányfüst vagy erős illatú vegyszerek.

A légutak védelme érdekében fontos odafigyelni arra is, hogy rendszeresen használjuk az orvos által felírt gyógyszereket és kövessük az előírt terápiát. Ezenkívül segíthetnek bizonyos légzőgyakorlatok is, amelyek javítják a tüdő kapacitását és csökkentik a légszomj érzetét.

Az asztma kezelése otthon: praktikák és tippek

Az asztma kezelése otthon nem helyettesíti az orvosi ellátást, de számos módszer létezik, amelyek segíthetnek a tünetek enyhítésében és az asztmás rohamok megelőzésében. A legfontosabb, hogy kövessük az orvos által előírt gyógyszeres terápiát. Emellett fontos a dohányzás kerülése, valamint olyan környezet kialakítása otthon, ami minimálisra csökkenti az allergén anyagok jelenlétét.

A stressz is ronthatja az asztmás tüneteket, ezért érdemes lehet relaxációs technikákat alkalmazni – mint például a jóga vagy a meditáció. Az egészséges étrend és rendszeres testmozgás szintén hozzájárulhatnak ahhoz, hogy jobban érezzük magunkat.

Gyógynövények alkalmazása az asztma kezelésére

Számos gyógynövény vagy ételféleség van, amely segíthet enyhíteni az asztmás tüneteket.

Kávé, tea, csokoládé, koffeintartalmuk miatt segíthetnek a tüneteket enyhíteni.
(Szorult helyzetben igyon meg egy-két csésze kávét ami hatékony hörgő tágító)

Nagy Csalán (Urtica dioica):
Az ausztrálok már hosszú ideje hatásos asztma gyógyszerként tekintik a csalánt. A növény gyökeréből és leveléből készített levet, mézzel iszák és meggyőződésük hogy a szer meggyógyítja a hörgőbántalmakat.

Ánízs és édeskömény:
A görögök ezekből a gyógyfüvekből készítik el teájukat. Enyhítik az asztma és más légúti betegségek tüneteit. Mindkét növény kreozolt és alfa-pinént tartalmaz amelyek segítenek a hörgő váladék fellazításában. Ezek a vegyületek megtalálhatóak még a petrezselyem zöldjében, koriander, borokabogyó, gyömbér, üröm, tárkony, cickafark.

Édesgyökér:

Adagolását illetően kérje ki Gyógynövény szakértőnk tanácsát mert nem veszélytelen. nem megfelelő mennyiségnem fogyasztott adag fejfájást, vérnyomás emelkedést, vízvisszatartást eredményez.

Gingkó-Biloba:
Ázsiai gyógyítók évezredek óta használnak ginkó kivonatot az aszthama és allergia, hörghurut, köhögés gyógyítására. A nyugati országokban az agy vérellátásénak fokozásának javítására javasolják. A Gingkó azáltal hat hogy megakadályozza a vérlemezke aktiváló faktor működését melynek szerepe van a hörgőgörcs kialakulásában

C-vitamin:
 Meggátolja a hisztamin kibocsátást. Fokozatos felszívódásút javaslunk pl: Calivita C-1000

Válogatott növények:
Káposzta, paradicsom, hagyma, padlizsán, grapefruit, narancs, oregánó, zsálya.  Az összes asztma ellenes vegyületet tartalmazzák.

B6 vitamin:
A kis betegek asztma ellenes hörgőtágító és szteroid gyógyszerek iránti igénye csökkent 200 mg B6 vitamin hatására. Felnőtteknél hasonlóképpen kétszer 50 mg B6 vitamin szedésekor csökkentek az asztmás rohamok. Mielőtt gyermekének szeretne adni mindenképpen beszélje meg kezelő orvosával!!

(Ezeket a természetes gyógymódokat kiegészítő kezelésként kell alkalmazni, minden esetben kérje ki szakértőnk tanácsát!)

Fontos megjegyezni, hogy bár a gyógynövények természetesek, ez nem jelenti azt, hogy biztonságosak mindenki számára. Mindig konzultálj orvossal mielőtt új kiegészítőt kezdesz el szedni! Ezenkívül soha ne hagyjuk abba a rendszeresen szedett asztma gyógyszereket anélkül, hogy előtte orvoshoz fordulnánk.

Légszomj csillapítása házi módszerekkel

légszomj egyik leggyakoribb asztmás tünet. Ha éppen rohamod van, próbáljon meg lassan és mélyen lélegezni – ez segíthet csökkenteni a pánikérzetet és normalizálni a légutak működését. Emellett hasznos lehet megtanulni néhány légzőgyakorlatot is.

Az allergén anyagok kerülése is fontos lépés lehet a légszomj csökkentése érdekében. Kerüld például az állati szőrt vagy pollent tartalmazó helyiségeket! A párásító készülékek használata is segíthet nedvesen tartani a levegőt otthonodban, ami könnyebbé teheti a légzést.

Hogyan készüljünk fel egy esetleges asztma rohamra?

Az asztmás roham esetén fontos, hogy ne ess pánikba! Ha érzed, hogy jön a roham, igyekezz nyugodt maradni és mélyen lélegezni. Mindig legyen nálad az orvos által felírt gyógyszered – például egy inhalátor -, amit ilyenkor használhatsz.

Ezenkívül jó ötlet előre megtervezni, hogy mit fogsz tenni egy asztmás roham esetében. Beszélj erről az orvosoddal és készítsetek egy akciótervet! Ebben szerepelhetnek például a tünetek korai felismerésének jelei, az otthoni kezelés módja és mikor kell sürgősségi ellátást kérned.

Dr. Reményi Rozália természetgyógyász

Hívja most időpont egyeztetéshez!

Mobilról kattintva azonnal hívható!

Telefonos időpont egyeztetés

Hétköznap reggel 9:00 és 19:00 óra között.

Forrás: Dr. James A. Duke Gyógynövény patika című könyve.